Išmokos padės, bet visų problemų neišspręs

Europos Komisijai nusprendus padidinti tiesioginesišmokas Baltijos šalių ūkininkams, pastarieji žinią sutinka džiugiai, betpapildomi 23 Eur už hektarą visų žemės ūkio problemų neišspręs.

„Norėtųsi, kad išmokos būtų 30 ar 50 eurų didesnės,bet reikia dėkoti, kad buvo iškovota nors tiek. Ši pinigų suma bus tikrainaudinga, nes daugeliui ūkininkų jos padeda išgyventi ir toliau ūkininkauti.Jeigu nebus išmokų ir ateis prastas derlius, daliai smulkių ir vidutinio dydžioūkių nebus šansų išgyventi“, – pasakoja Aukštaitijoje mišrų ūkį turintisValdemaras Raščiauskas, kurį cituoja naujienų portalas „lrytas.lt“. Visą tekstąportale skaitykite čia.


Europos Komisija sutiko Lietuvos ūkininkams didinti tiesiogines išmokas.Tiesioginės išmokos Lietuvos ūkininkams ateinančiame finansiniame laikotarpyjeaugs nuo dabartinių 177 eurų už hektarą iki 200 eurų 2022 metais. Tuo tarpubendra europinė parama Lietuvai iš naujos finansinės perspektyvos bus 1,7 mlrd.eurų didesnė nei 2014–2020 metų biudžete ir sieks 14,5 mlrd. eurų.

Šiųmetis derlius ir pokyčiai

Pasak jo, šie ir kiti metai parodys, kuriuo keliukelerius sudėtingus metus išgyvenę ūkininkai pasirinks eiti. Šiais metais javųaugintojai tikėjosi gausesnio derliaus, kuris pagerintų ūkininkų finansinęsituaciją. Tačiau iškritęs gausus kritulių kiekis išguldė dalį javų ir tai netik sumažina jų kokybę, bet ir reikalauja didesnių investicijų nukūlimui.

„Pastaruosius kelerius metus žemės ūkyje buvotikrai daug problemų ir žmonės tikėjosi, kad šiemet tikrai pavyks gauti didesnįderlių iš hektaro, bet lietūs ir škvalai išguldė nemažai pasėlių. Dabartinėsituacija ūkininkus priverčia galvoti apie papildomos technikos įsigijimą,siekiant išgelbėti išguldytus javus. Man pačiam teko skubiai įsigyti dar vienąkombainą, nors to pavasarį neplanavau“, – pasakoja ūkininkas ValdemarasRaščiauskas. Be to, drėgnus javus sunkiau nuimti, o dar reikės papildomaidžiovinti ir valyti, todėl ūkininkai patirs didesnius kaštus, bet derliauskokybė bus žemesnė.  

Laimonas Noreika, ūkininkams paskolas teikiančiossutelktinio finansavimo platformos „HeavyFinance“ vadovas, sako pastebintis,kad daug ūkininkų suskubo įsigyti naujos arba naudotos technikos. Pasak jo, dėlišgulusių javų daliai ūkininkų greitai prireikė finansinės pagalbos įsigyjantjuos nukulti reikalingą techniką.

„Daliai mums skambinančių ūkininkų svarbiausiasklausimas yra, kaip greitai per mūsų platformą galima pasiskolinti. Dažnaijiems reikia paskolos keliems mėnesiams arba iki kitų metų derliaus pabaigos,kad lėšas galėtų grąžinti pardavę derlių palankiausiu jiems metu“, – pasakoja„HeavyFinance“ vadovas.

Pasak jo, smulkiesiems ūkininkams ypatingaireikalingas lankstus finansų įstaigų požiūris ir kompromiso paieškos. Taipadeda jiems išsilaikyti ir atsinaujinti savo technikos parkus, kad pasiektųdidesnį našumą. 

Galvijų augintojų situacija

Kalbant apie galvijų augintojus, jų padėtis šiuometu yra labai įvairi: nuo itin blogos iki puikios. Pasak Valdemaro Raščiausko,pieninių karvių augintojai yra priversti stambinti savo ūkius, kad padengtųveiklos kaštus. Šiais metais jau kalbama, kad ir 100 karvių turintiems ūkiamsreikia gerai pagalvoti, kaip išgyventi. Dėl to, naujų pieninių karvių augintojųLietuvoje randasi vis mažiau. Mėsinių galvijų augintojų situacija priklauso nuosupirkėjų siūlomos kainos ir tarptautinės prekybos. Valdemaro Raščiauskoteigimu, geriau sekasi veislinių galvijų augintojams, šeimos bei ekologiniųūkių savininkams.

 

Atgal