Kaip sėkmingai valdyti ūkio finansus?

Siekiant sėkmingai plėtoti ūkio veiklą, reikia daugiau nei gerai išmanyti savo veiklos specifikaciją ar efektyviai derinti ūkininkystės planus. Juk iš esmės ūkininkas yra žemės ūkį valdantis verslininkas, o kiekvienam sėkmingam verslui svarbu gerai planuoti, valdyti bei suprasti savo finansus. Mokesčiai, paskolos, žaliavų bei technikos pirkimai, darbo sąnaudos - visa tai reikalauja žinių apie finansų valdymą. Nors tai gali būti ne pats maloniausias užsiėmimas, vis tik privalomas norint sėkmingai vykdyti ūkio plėtrą.

Štai keletas svarbių aspektų į kuriuos reikėtų atsižvelgti norint efektyviai valdyti ūkio finansus.

Biudžeto planavimas

Biudžeto planavimas kartu yra ir ūkio plėtros planas, kuris padeda realiai įvertinti kokios pažangos galima tikėtis per ateinantį sezoną. Biudžeto sudarymo priemonės apima ūkio pinigų srautų biudžetus. Pinigų srautų biudžetai yra ypač svarbūs esant griežtai maržai. Būtent šis finansinis planas padeda įvertinti ateities pajamas bei išlaidas ir numatyti skolinimosi poreikį. Planuojantis ateities ūkio finansus yra lengviau atrasti būdus kaip sumažinti kaštus ar padidinti ūkio pajamas.

Pavyzdžiui, trąšų, sėklų ir kuro ateities sąnaudų sudarymas, be abejo, padeda susidaryti tikslesnį vaizdą apie gamybos sąnaudas. Biudžeto planavimas prieš išleidžiant pinigus suteikia lankstumo. Jei sudarius biudžetą jis neatrodo pakankamai geras, galite bandyti rasti būdų, kaip sumažinti išlaidas ar didinti ūkio pajamas.

Rekomenduotina sudarytą biudžetą vis peržiūrėti ir esant reikalui jį koreguoti. Juk šio finansinio įrankio tikslas yra padėti surasti skirtumus tarp numatytų finansinių planų ir realios situacijos. Pavyzdžiui, jei peržiūrėsite biudžetą kas mėnesį, galėsite jį koreguoti atsižvelgiant į sezono prognozes, o anksti atradę sudaryto biudžeto trūkumus - lengviau atrasite sprendimą, kuris reikalauja tam tikrų išlaidų sumažinimo.

Be to, biudžeto sudarymas gali padėti lengviau įsivertinti kiek lėšų reikia pasiskolinti norint plėsti ūkį ar atnaujinti turimą techniką. Tad biudžetas padeda sekti tiek trumpalaikius, tiek ilgalaikius ūkio tikslus ir vadovaujantis jais priimti sprendimus. 

Ūkio buhalterija

Visiškai suprantama, kad ne visi ūkininkai geba gerai tvarkyti ūkio finansus, nes tam reikalingos apskaitos žinios. Neturint šių specifinių žinių visuomet yra išeitis samdytis tai išmanantį žmogų. 

Apskaitos vedimas leidžia atidžiau pažvelgti į ūkio finansinį stabilumą, atrasti veiklas, kurios ūkiui neša didžiausią pelną ar atvirkščiai - daugiausiai kainuoja. Tai itin naudinga informacija siekiant padidinti ūkio pelningumą. Tvarkingai vedama buhalterija leidžia lengviau įvertinti ar techniką bei žemę labiau apsimoka pirkti ar nuomoti bei priimti kitus sprendimus, susijusius su finansais. Buhalteris taip pat padės susigaudyti ir mokesčių mokėjimo klausimuose bei technikos nusidėvėjimo taisyklėse, nes tinkamas nusidėvėjimo skaičiavimo pasirinkimas turi įtakos ūkio pelningumui. Nors siekiant sumažinti ūkio išlaidas gali atrodyti, kad finansų tvarkymas be profesionalo pagalbos yra geras būdas sutaupyti, visgi gali būti ir atvirkščiai - praleidus svarbius mokesčių atsiskaitymus, tai gali kainuoti daugiau nei išleistumėte buhalterio paslaugoms.

Net jei valdote nedidelį žemės ūkį, samdyti specialistą, nusimanantį žemės ūkio buhalterijoje gali būti naudinga. 

Finansinė analizė

Ūkio finansinės situacijos analizė gali padėti įvertinti jo pelningumo būklę ir nustatyti trūkumų ir (arba) galimybių sritis. Tuomet tampa lengviau įvertinti turimas skolas, jų grąžinimo galimybes bei nustatyti ar turimas turtas yra naudojamas efektyviai. 

Be finansinių pagrindų, finansų analizei būtina turėti gerai parengtas ataskaitas, nes būtent iš jų surinkta informacija yra naudojama analizėje. Finansinių dokumentų kaupimas yra vienas esminių dalykų norint įvertinti ūkio ar įmonės rezultatus bet kokioje verslo srityje. 

Norint nustatyti ūkio pelningumą, našumą, likvidumą ar kitus veiklos rodiklius, yra apskaičiuojami įvairūs santykiniai rodikliai. Ūkininkai neretu atveju pasikliauja absoliučių rodiklių lyginimų, kaip tonos, valandos ar kiti panašus rodikliai, tačiau jie ne visada gali nurodyti realią situaciją. Pavyzdžiui, smarkiai išaugus sėklų išlaidoms gali atrodyti, kad reikia imtis priemonių norint jas sumažinti. Visgi, toks augimas gali įvykti ne tik išaugus sėklų kainoms, bet ir išsiplėtus pasėlių plotams. Todėl apskaičiuotas santykinis rodiklis, pavyzdžiui toks, kuris nurodytų išlaidas sėkloms vienam hektarui sėjamos žemės, parodytų daug realesnį vaizdą. 

Kaip jau minėjome anksčiau, norint apskaičiuoti gerus finansinius rodiklius pirmiausia būtina turėti gerai parengtas finansines ataskaitas, nes būtent iš jų ir yra naudojama informacija skaičiavimuose. Naudojant neteisingus duomenis, gaunamais finansiniais rodikliais pasitikėti negalima, tad prieš rengiant bet kokią finansinę ūkio analizę svarbu turėti tikslias ūkio finansines ataskaitas. Yra nemažai įvairių skirtingų finansinių rodiklių, kurie gali parodyti ūkio finansinę būklę, pavyzdžiui, turimo turto panaudojimo efektyvumą ar įsipareigojimų vykdymą bei veiklos rezultatus. Kiekvienas ūkininkas gali pasirinkti jam labiausiai priimtinus finansinius rodiklius ir lygindamas juos nustatyti kaip kito ūkio rezultatai per kelis metus ar netgi palyginti finansinius rodiklius su konkurentų rezultatais (jei turimos jų finansinės ataskaitos).

Tad, ūkio finansų sekimas yra svarbus aspektas norint ir toliau kryptingai plėtoti ūkį, efektyviau surasti tobulintinas sritis bei aiškiai nustatyti kokio finansavimo ūkio plėtrai gali prireikti. O jeigu jau esate nusimatę aiškio plėtros tikslus ir siekiate juos finansuoti, kviečiame pasikonsultuoti su „HeavyFinance“ specialistais, kurie Jums pasiūlys individualų sprendimą. Palikite užklausą ir mes su Jumis susisieksime. Atgal