Kokių įgūdžių reikės norint sėkmingai plėtoti ūkį ateityje?

Sparčiai vystantis technologiniams procesams, žemės ūkio sektorius neatsilieka ir jau dabar galime matyti svarbius pokyčius sparčiai augant automatizuotos įrangos pasirinkimui. Dirbantys šiame sektoriuje žino, kad technologijų pažanga padeda ūkiui būti dar našesniam. Siekdami prisitaikyti prie spartaus tobulėjimo, ūkininkai taip pat turi neatsilikti bei ugdytis naujus žemės ūkio verslo valdymo įgūdžius, kurių pritaikymas naudojant techniškai pažangesnius ūkio agregatus bus esminis ūkio konkurenciniam pranašumui. Ypatingai tai bus svarbu dar netolimoje ateityje.

Darbuotojų samdymas ir apmokymas

Pasaulinės duomenų bazės duomenimis 2019 metais Lietuvoje žemės ūkio sektoriuje dirbančių asmenų procentas siekė 6,44%. Palyginimui, prieš du dešimtmečius šis skaičius siekė beveik 20%. Tendencija atsispindi ir praktinėse situacijose, nes vis daugiau ūkininkų skundžiasi darbuotojų trūkumu. Spartėjančios technologijos pačios savaime sufleruoja sprendimą, nes tai bus vienas pagrindinių veiksnių lemiančių ūkio finansinę sėkmę bei efektyvumą.

Visgi darbuotojų klausimas išlieka ypatingai svarbus - ateityje žemės ūkyje dirbantiems prireiks kitokių įgūdžių nei dabar. Įvairių technologijų naudojimas pareikalaus daugiau biologijos ir fizikos mokslų žinių, taip pat gebėjimų naudoti duomenų analizės ir kiekybinės analizės priemones, tokias kaip statistinė analizė ir optimizavimo modeliai, kuriuos taikant bus lengviau priimti sprendimus. Dažnu atveju fizinės jėgos trūkumą galima bus išspręsti naudojant tinkamą techniką, tad augs poreikis darbininkų, turinčių reikiamus organizavimo, analizės, gamybos optimizavimo įgūdžius. Savo įgūdžių tobulinimas ir domėjimasis naujausiomis technologijomis bus itin svarbus aspektas renkantis darbuotojų komandą.

Įgūdžių vertinimas

Kituose sektoriuose yra įprasta įvertinti darbuotojų įgūdžius prieš priimant juos į savo komandą. Kol kas ši praktika pakankamai retai taikoma žemės ūkyje. Visgi, spartėjantis technologinių sprendimų pritaikymas pareikalaus gilesnių įgūdžių turinčių darbuotojų. Toks įvertinimas padės nustatyti kokius darbus žmogus gali atlikti, nesvarbu ar tam tikras specifines žinias jis yra įgijęs mokymosi įstaigoje, ar sukaupęs iš darbinės patirties.

Vieni iš svarbiausių reikalingų įgūdžių  bus gamybos planavimo ir vadybos žinios. Gebėjimas gerai planuoti visus ūkio produkcijos procesus lems efektyvesnį žaliavų naudojimą, o kvalifikuoti konsultantai padės spręsti sudėtingas gamybos problemas, parinks tinkamas produkcijos efektyvumo priemones.

Turint omenyje, kad daugiau monotoniškų darbų bus galima automatizuot pasitelkiant techninius sprendimus, vis tik išliks įgūdžiai, kuriuos mašinoms sunku atkartoti. Kūrybiškumas, lyderystė, strateginis mąstymas, duomenų bei informacijos tinkamas interpretavimas ateityje bus kertiniai įgūdžiai dirbantiems žemės ūkio sektoriuje.

Norint būti bent vienu žingsneliu priekyje, apie ūkio technikos plėtrą pravartu planuoti šiandien. Kiekvieno ūkio finansinė situaciją skirtinga, tad ne visi vienodai gali rasti lėšų technikos įsigijimui taip pat ir ne visi ūkiai gali tikėtis bankų palankumo finansavimo klausimais. Visgi, finansavimą technikos plėtrai gali gauti net ir smulkūs ūkininkai. Užpildykite užklausą ir gaukite asmeninę konsultaciją apie jūsų ūkio finansavimo galimybes.


Atgal