Perspektyvi tradicinio žemės ūkio alternatyva: ekologinis ūkis

Nors ekologinio ūkininkavimo būdas ilgą laikotarpį nebuvo vertinamas kaip perspektyvi tradicinio žemės ūkio alternatyva, vis tik pradėjus vertinti produktų gamybos įtaką aplinkai bei žmogaus sveikatai, pradėjus daugiau dėmesį kreipti į aplinkos taršos sumažinimą, situacija ėmė keistis į gerąją pusę.

Ekologinis ūkininkavimo pagrindinis išskirtinumas yra tai, jog ūkio veikloje atsisakoma sintetinių pesticidų,herbicidų, cheminių trąšų ar augimą skatinančių hormonų. Be to, ekologiniai ūkiai naudoja įvairią techniką, padedančią palaikyti ekosistemas ir sumažinti taršą.

Ekologiniai ūkiai Europoje

Ekologinio ūkio specializacija gali būti labai įvairi – tokiu būdu gali būti auginami grūdai, vaisiai, daržovės, išgaunamas medus. Taip pat ekologiško ūkininkavimo principai gali būti pritaikomi guvulininkystėje – svarbiausia laikytis gyvulių gerovės standartų bei šerti galvijus natūraliais pašarais.

Pagal Eurostat statistikos departamento duomenis, 27-iose Europos valstybėse bendras ekologinio ūkio plotas 2019 m. siekė 13,8 milijonų ha. Kad plotas galėtų būti sertifikuotas kaip ekologiškas, jam turi būti taikomas konversijos procesas, kuris, priklausomai nuo pasėlių, gali trukti 2–3 metus. Vis tik ūkininkai vis dažniau renkasi ekologinį ūkininkavimą - 2012-2019 m. ekologinių žemių plotas išaugo 46 %. Tai galime matyti ir iš ekologiškų parduotuvių gausos – jei anksčiau juos galėdavome įsigyti tik iš specializuotų parduotuvių ir vietinių turgelių, dabar ekologiškų produktų galima pamatyti didelių prekybos centrų lentynose visoje Europoje.

Ekologiniai ūkiai Lietuvoje

Stiprėjanti aplinkosauginė motyvacija,besiplečianti ekologiškų produktų rinka, teikiama Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) parama suteikia palankias sąlygas ekologinių ūkių bei jų produktų vystymuisi Lietuvoje. Taip pat atsiranda ir kliūčių: mažos ūkių pajamos, ūkininkų verslumo įgūdžių trūkumas, nepakankamai pritaikyta švietimo ir konsultavimo sistema ekologiškai ūkininkaujančių poreikiams.

Kokie pokyčiai nusimato 2022 m.

Ekologinis ūkininkavimas yra sparčiai auganti ES žemės ūkio sritis, kurios augimą tiesiogiai lemia didesnis vartotojų susidomėjimas ekologiškais produktais. Reaguodama į šios sparčios plėtros keliamus iššūkius ES priėmė naujus teisės aktus.

Nauji ekologinės gamybos teisės aktai įsigalios 2022 m. sausio 1 d. Naujosiomis taisyklėmis siekiama užtikrinti sąžiningą konkurenciją tarp ūkininkų, kartu užkertant kelią sukčiavimui ir išsaugant vartotojų pasitikėjimą. Naujose taisyklėse bus imtasi šių priemonių:

─    gamybos taisyklės bus supaprastintos, palaipsniui panaikinant tam tikras išimtis.

─    kontrolės sistema bus sustiprinta taikant griežtesnes atsargumo priemones ir griežtus patikrinimus visoje tiekimo grandinėje.

─    trečiųjų šalių gamintojai turės laikytis tų pačių taisyklių kaip ir ES gamintojai.

─    ekologinės gamybos taisyklės bus taikomos platesniam produktų sąrašui (pvz., druskai,bičių vaškui), taip pat bus taikomos papildomos gamybos taisyklės.

─    dėl naujos grupinio sertifikavimo sistemos smulkiesiems ūkininkams bus lengviau atlikti sertifikavimą.

─    bus laikomasi vienodesnio požiūrio į atsitiktinio užteršimo pesticidais rizikos mažinimą.

─     bus laipsniškai panaikinamos nukrypti leidžiančios nuostatos, taikomos auginimui šiltnamiuose atskirose lysvėse.

Jei domitės ekologiniu ūkininkavimu ir ieškote papildomo finansavimo ūkio veiklos vystymui,mes galime Jums pasiūlyti finansavimo sprendimą. Užpildykite užklausą ir kitą dieną susisieksime su Jumis aptarti Jūsų poreikių ir pateiksime asmeninį finansavimo sprendimą.

Atgal