Ūkio finansai: technikos pirkimas prieš nuomą

Investicija į naują ar naudotą ūkinę techniką nėra spontaniškas, o apgalvotas sprendimas. Renkantis kaip praplėsti naudojamos technikos kiekį ūkyje iškyla pagrindinis klausimas - kas geriau: pirkti ar nuomotis? 

Žemės ūkio technikos pirkimas

Pradėkime nuo pirkimo. Tai kol kas populiaresnis pasirinkimas tarp žemės ūkio įmonių ir ūkininkų tiek pasaulyje, tiek Lietuvoje. Turėti nuosavą įrenginį instinktyviai gali atrodyti geresnis sprendimas nei nuomotis, tačiau šis pasirinkimas yra racionalus ne visais atvejais. 

Privalumai

Galite sumokėti paskolą skirtą žemės ūkio įrangai įsigyti vos per 2-3 metus.

Tikėtina, kad pasirinkus įsigyti naują ar naudotą techniką ūkiui, tam prireiks paskolos. Ją galite pasiimti per HeavyFinance platformą ir išmokėti per 2 - 3 metus, tad paskolą galėsite grąžinti greičiau nei imant paskolą iš banko.  Po šio laikotarpio įranga bus jūsų nuosavybė ir nekainuos daugiau nei jos išlaikymo bei draudimo  kaštai. 

Galima gauti valstybės paramą žemės ūkio technikai įsigyti. 

Nuolat vykdomi įvairūs ES projektai suteikia galimybę ūkininkams gauti finansavimą įvairioms reikmėms įsigyti. Visus vykdomus projektus galima rasti informacijos Europos Sąjungos Paramos Centro puslapyje. Radus jūsų ūkiui tinkamą projektą dalį norimos įsigyti technikos sumos galima padengti iš ES projekto lėšų. Turint galimybę gauti paramą, apsimokėtų įsigyti nuosavą įrangą, nes įrangos nuomai parama nėra teikiama. Tad, prieš svarstant pirkimo galimybę, reikėtų išanalizuoti ar ūkis gali gauti paramą.

Trūkumai

Turima technika kiekvienais metai nusidėvėja.

Bėgant metams turimos įrangos vertė krinta kasmet, tad automatiškai atitinkamai pardavimo kaina bus mažesnė. Tuo tarpu, nuomojantis tą pačią techniką tokių rūpesčių nekyla. 

Sunku įvertinti už kiek pavyks techniką parduoti jai pasenus.

Įvairūs gedimai ir sunkiai įvertinami ateities žemės rinkos poreikiai naudotai technikai, gali būti kliūtis nustatant gautiną sumą pardavus nudevėtą techniką. Stebint tendencijas žemės ūkyje, matyti, kad ūkininkai vis labiau taiko naujesnius ir pažangesnius technologinius sprendimus. Žinoma, būtų per drąsu teigti, kad sena naudota technika bus nebeaktuali po kelerių metų, visgi jos atsiperkamumą įvertinti gali būti sudėtinga.

Remonto ir draudimo kaštai

Turint nuosavą žemės ūkio techniką visi rūpesčiai dėl jos priežiūros gula ant jūsų pečių. Šiuos kaštus tiksliai numatyti gali būti nelengva, tačiau prieš perkant visgi reikėtų atkreipti dėmesį, kad aktyviai naudojant techniką, neišvengiamai jų prireiks.

Žemės ūkio įrenginių nuoma

Visgi, nors šis pasirinkimas nėra toks populiarumas, skaičiai rodo augantį susidomėjimą nuoma. Pagal didžiausios pasaulyje rinkos tyrimų įmonės “Research and Markets” duomenis, pasaulinė žemės ūkio įrangos nuomos rinka 2020 m. sudarys 46,8 mlrd. JAV dolerių vertę, o 2025 m. - 66,4 mlrd. USD. tai rodo, kad įrangos nuomos pasirinkimas yra po truputį populiarėjantis. Išsaugęs žemės ūkio technikos nuomos poreikis yra pastebimas ir Lietuvoje, augimo tendencija matoma  jau keletą metų, o tam gali įtakos turėti vis labiau nenuspėjami orai, kurie daro įtaką derliui, tad ūkininkai atsargiau vertina investicijas į naują techniką ir nevengia peržiūrėti ir nuomos galimybių. 

Pasak, žemės ūkio technikos nuomotojų, Lietuvoje tokį sprendimą ūkininkai renkasi dažniausiai atsitikus skubiems nenumatytiems atvejams, kai turima nuosava technika sugenda arba kuomet turimos technikos pajėgumai nėra pakankami darbymečio metu. Ūkininkai renkasi nuomą ir tokiu atveju, kai prireikia specializuotų mašinų, kurių turėti neapsimoka, jei jos reikalingos tik kelis mėnesius per metus. Tokiu atveju, nuoma yra finansiškai patrauklesnis pasirinkimas. 

Be to, nuoma yra racionalus sprendimas norint ir išbandyti ar pasirinkta technika tenkina poreikius. Net 70% ūkininkų, praėjus nuomos laikotarpiui, ją įsigyja.

Privalumai: 

Nuomota technika nesusiduria su remonto rizika. 

Tai gana svarbus aspektas, kurį ūkininkai turėtų įvertinti renkantis įrangos įsigijimą. Nuomojantis traktorius ar kitokią techniką yra suvaldoma remonto rizika, nes šios išlaidos gali būti nemažos,  ypač jeigu technika yra naudojama vos kelis mėnesius per metus. Tad, renkantis nuomą, ūkininkai gali išvengti nenumatytų technikos priežiūros kaštų.

Nuomojamai technikai nereikia civilinio ir „Kasko“ draudimo

Dar vienas aspektas, kuomet potencialūs kaštai yra sumažinami. Nuomojamą įranga jau yra apdrausta, tad šis rūpestis taip pat tampa nebeaktualus renkantis nuomą. 

Fiksuoti kaštai

Iš esmės, renkantis nuomą variantą galite būti tikri kokius kaštus teks patirti tą sezoną. Mūsų aptarti galimi remonto ar draudimo kaštai šiuo atveju nėra aktualūs. Tad, tikslus kaštų žinojimas, padės tiksliau prognozuoti to sezono derliaus pelną.

Ne toks didelis finansinis įsipareigojimas ir galimybė turėti naujesnę techniką

Pasirinkus technikos nuomos sprendimą vienu metu patiriamos mažesnės išlaidos nei būtų pirkimo atveju. Ar tai būtų 15 ar 100 tūkstančių, tokia investicija gali būti nemenkas iššūkis net ir didesnei įmonei. Taip pat nuomojant techniką nereikia prisirišti prie konkrečių įrenginių - kasmet galima rinktis mašinas su naujesniais bei galingesniais techniniais pajėgumais, kurie mažina kaštus ir sutrumpina procesus. Tai ypač svarbu verslui, kuris orientuotas į efektyvių inovacijų pritaikymą. 

Trūkumai:

Vieno sezono nuoma yra brangiau nei 2-3 metų paskolos palūkanų.

Tarkime, jūs imate 50 000 eurų paskolą naudotam traktoriui įsigyti. Paskolą imate dviems metams. Darant įmokas kartą per metus, iš viso sumokėtumėte 9 015 eurų palūkanų už visą paskolos laikotarpį. Ši suma yra didesnė nei nuomojant naudotą traktorių vienam sezonui (7 mėnesiams). Tokio traktoriaus nuoma vienam sezonui gali siekti 14 000 eurų ir daugiau.

Per kelis metus išleidžiama tiek, kiek kainuoja pati technikos priemonė

Nors nuomojant įrangą, nėra patiriamos visos jos kainos išlaidos vienu metu, paskaičiavus įsigyto traktoriaus ir nuomojamo traktoriaus kainą keliems sezonams, tampa akivaizdu, kad turėti nuosavą techniką yra pigiau. 2012 m. gamybos  150 AG galios traktorius kainuoja apie 40.000-45.000 Eur, o jo nuoma sezonui gali siekti 14.000 Eur. Tad nuoma vienam sezonui kainuoja šiek tiek daugiau nei 30% visos įrenginio kainos. Visgi, jei traktorius nėra naudojamas visą sezoną (nuo balandžio 1 iki spalio pabaigos), o tik kelis mėnesius, įsigijimo ir nuomos kainų santykis pasikeičia. Tad, tokius finansinius aspektus būtina numatyti renkantis, kuris variantas yra naudingesnis.

Vienareikšmiško sprendimo ar verta įrangą ūkio darbams nuomotis ar pirkti nėra. Visgi, išanalizavus situaciją ir apskaičiavus projekto pelningumą atsakymas tampa daug lengvesnis. „HeavyFinance“ siūlo galimybę gauti paskolas tiek norintiems įsigyti žemės ūkio įrangą, tiek ją nuomoti. Daugiau informacijos apie „HeavyFinance“ paskolas galite rasti čia.


Atgal